New York is made up of millions
of different people,

and they all come here looking for something that would unknowingly change their whole life

★ üdvözlünk new yorkban
• városhatár átlépése •
Felhasználónév:
Jelszó:
Automatikus bejelentkezés:
★ csicseregj csak kedvedre
• szavak sokasága •

★ éppen jelenlévõ lakosaink
• Ismerõs idegenek •
Jelenleg 51 felhasználó van itt :: 1 regisztrált, 0 rejtett és 50 vendég :: 2 Bots
A legtöbb felhasználó (159 fő) Pént. Ápr. 26 2024, 20:14-kor volt itt.
★ frissen íródott történetek
• legújabb bejegyzések •
Kiara Hernández
tollából
Ma 01:26-kor
Dommiel P. Lloyd
tollából
Ma 00:55-kor
Roman W. Hemlock
tollából
Ma 00:53-kor
Joseph Brewster
tollából
Ma 00:52-kor
Kalilah Evans
tollából
Tegnap 23:04-kor
Lora Spencer
tollából
Tegnap 21:16-kor
Remington Fellowes
tollából
Tegnap 21:10-kor
Kiara Hernández
tollából
Tegnap 20:59-kor
Meghan Montilio
tollából
Tegnap 20:51-kor
★ csoportjaink képviselõi
• népszámlálás •
Csoport neve
Bûnüldözés
9
17
Diákok
54
40
Egészségügy
29
19
Hivatal
7
12
Média
43
33
Munkások
35
22
Oktatás
9
10
Törvényszegõk
16
36
Üzlet
28
29
Összesen
230
218

it hurts to lose a lie | simon & allie
Témanyitásit hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptySzer. Feb. 19 2020, 21:07


Simon & Allie

2020. január, Metropolitan Museum of Art



Olyan látszólagos nyugalommal és odafigyeléssel dolgoztunk az alagsori múmiának szánt terem átszervezésén, mintha az elmúlt néhány nap meg sem történt volna. Talán a templomból érkező, javarészt megrongálódott műtárgyak nem tűntek annyira izgalmasnak, mint az a titokzatos, 2600 évesnek hitt múmia, de én ugyanolyan lelkesedéssel foglalkoztam velük. Az egyiptomi templomépítészet abszolút lenyűgöző volt és kimeríthetetlen forrást jelentett, ha a vallás és a kultúra megismeréséről volt szó. A mi feladatunk volt, hogy annak a néhány töredezett szobornak, megkopott kegytárgynak és hiányos oszlopfőnek a segítségével egy olyan épületegyüttesnek a történetét keltsük életre, ami többezer évvel ezelőtt épült egyenesen azzal a céllal, hogy kaput nyisson az emberek és az istenek világa között. Szokásomhoz híven azonnal csapongani kezdtem az ötletek között, annyi érdekesség jutott eszembe a templomok szerkezetétől kezdve a papság működésén át a valláshoz kapcsolódó szimbolizmusig mindenféléről. Szerencsére Simonnak sikerült keretek közé szorítania a lelkesedésemet, és eldöntenie, hogy milyen témák köré lenne érdemes építenünk a kiállítást. Engem amúgy is lefoglalt az újonnan érkezett műtárgyak katalogizálása.
Elég nagy gyakorlatom volt már abban, hogy hogyan meneküljek a munkámba a valóság problémái elől. Ahogy azonban közeledett a munkaidő vége, úgy kezdett beférkőzni gondolataim közé az aggodalom. Simon irodája felé haladva menet közben, a folyosón töltöm ki a középbirodalombeli, papiruszról mintázott oszlopfő űrlapjának utolsó rubrikáját, majd a márványlépcső harmadik fokán megtorpanok és lassan leülök a hideg kőre. A dossziét a ráakasztott tollal együtt tompa koppanással ejtem magam mellé és a kezembe temetem az arcom.
A nap végén az üres lakásomba fogok hazamenni. Simon pedig a családjához. Nem beszélünk róla, pedig mindketten tudjuk, hogy ez a nyomozás fel fogja forgatni az életünket. Nem tudom, hogy pontosan mi a helyzet most Burke és a felesége között. Magától értetődő módon soha nem mertem a házasságáról kérdezni. Csak annyiban lehetek biztos, hogy Juliának munkaköri kötelessége lesz mindent tudni Simonról, vagyis a viszonyunk sem maradhat sokáig titokban. Amúgy sem okos dolog titkolózni, ha az ember gyanúsított egy gyilkossági ügyben. Engem már egy ideje foglalkoztatott a kérdés, hogy Burke mikor tervez véget vetni a hazudozásnak és teszi meg azt a bizonyos következő lépést a kapcsolatunkban. Az ok, amiért mégsem mertem eddig hangot adni ennek a gondolatnak, egyszerű volt: féltem. Nem tudtam ugyanis, hogy Simon elképzelésében mi jelenti majd a következő lépést. Mi lesz akkor, ha fény derül a titokra? Együtt lehetünk végre? Vagy épp ellenkezőleg: véget kell vetnünk az egésznek? Most úgy tűnik, a döntés, hogy mikor és hogyan hagyunk fel a titkolózással, kikerül a kezünk közül, és ez még inkább megrémít. Fogalmam sincs, hogy Burke tényleg távolságtartóbb volt-e ma velem, vagy csak beképzelem. Hajlamos vagyok túlparázni ezeket a dolgokat. Tudom, hogy addig nem fogok nyugodni, amíg nem beszélek vele erről az egészről, és már azt is elhatároztam, hogy nincs jobb alkalom, mint az itt és most. Mégis nehezen találom magamban az erőt, hogy feltápászkodjak a lépcsőről. Végül nagyot sóhajtok, hónom alá csapom a dossziét, és elszánt léptekkel tovább indulok. A lendület egészen az ajtóig visz, itt aztán kínosan hosszú ideig álldogálok, mielőtt óvatosan bekopognék. Nem várom meg az engedélyt, hiszen egyébként is számít rám, csak besurranok sietve és behúzom magam mögött az ajtót.
- Itt vannak a papírok, amiket kértél - helyezem az asztalra a dossziét. Nem feltétlen pont az irodájában akartam beszélni vele, attól olyan hivatalos hatása van az egésznek. Néhány pillanatnyi tanácstalanság után az asztal szélére huppanok és felkapok magam mögül egy üveg földgömb díszt, amit birizgálhatok, hogy addig se kelljen a szemébe néznem.
- Tudsz bármi fejleményről a nyomozással kapcsolatban? - kérdezem közömbös hangon. Nem akarom, hogy látszódjon rajtam az aggodalom. Tudom, hogy Simont is eléggé megviselik a történtek, szóval eddig is igyekeztem nyugodtnak és optimistának tűnni, hogy bátorítsam.
Tisztában vagyok vele, hogy Julia nem adhat ki semmi részletet egy folyamatban lévő nyomozásról, főleg nem az érintetteknek, így tulajdonképpen nem is az esettel kapcsolatban várok konkrét választ. Leginkább az érdekel, hogy vajon mikor kerül le a nevünk a gyanúsítottak listájáról.
- Julia biztosan nem gondolhatja, hogy bármi közöd is volt a gyilkossághoz… - jegyzem meg óvatosan, a szemem sarkából pillantva a férfira, és még én sem vagyok biztos benne, hogy kérdésnek, vagy kijelentésnek akartam-e szánni a dolgot. Jobban belegondolva talán tényleg gyanús lehet az a sok, munkaidőn felül együtt töltött órácska, ami alatt éppen hullákat is mumifikálhattunk volna az alagsorban. Én bárkit szívesen biztosítok róla, hogy ennél sokkal kellemesebb elfoglaltságot találtunk magunknak, de Burke feleségének talán ehhez is lenne néhány keresetlen szava.  
- Mindenesetre most, hogy lényegében gyanúsítottak vagyunk… gondolom nem túl szerencsés dolog bármit is rejtegetnünk előle - teszem hozzá, és utálom, hogy milyen hevesen kezd verni a szívem, miközben a válaszára várok.


nothing haunts us
like the things we don't say
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyVas. Márc. 01 2020, 12:07


Allie & Simon
There's something tragic, but almost pure. Think I could love you, but I'm not sure. There's something wholesome, there's something sweet tucked in your eyes that I'd love to meet
— Már sokadjára nézek rá a kezemben tartott fényképre, és még mindig nem tudom elhinni. Ez volt az egyik első fotó, amit készítettünk róla, miután felfedeztük az alagsorban. A legtöbb múmia, amit kiállítanak, már meg van szabadítva a gyolcsoktól, ez azonban még teljesen be volt bugyolálva, így csupán halványan emlékeztetett egy torzóra a külleme. Nem is lehettünk biztosak abban, hogy van-e benne akárki, hiszen gyakoriak voltak nem csak a sírrablások, de a különböző állami- és magángyűjtemények közötti lopások is, amikor lefejtették a külső burkokat, aztán kitömték valami anyaggal, hogy ne tűnjön fel, eltűnt belőle a test. Örültem, amikor megláttam, egy teljesen épnek tűnő test, csupa rejtély, felfedezni váró részlet...
Azután jött a hideg zuhany.
Egyszerűen képtelen vagyok felfogni, hogy valaki nem csak elvette valaki más életét – hiszen a combba kapott lövés aligha ágybani halált feltételez, még ha az illető élt is utána –, de ráadásul fogott egy valóban több ezer éves gyolcsot, és... egyszerűen mummifikálta. Aztán betette a múzeum alagsorába, azt feltételezve, hogy soha nem találnak rá.
Talán igaza is lehetett volna; rendszerint bőven elég anyagunk volt, így nem gyakran néztünk be az alagsorba, ahol egyre csak gyűltek a műtárgyak, megvédve a tönkremeneteltől, de a kíváncsi tekintetek elől is. Aztán 2011-ben az antikvitás kurátorról kiderült, hogy feketekereskedelmet folytatott, többek között Egyipomból csempészett műremekek és engedély nélkül kihozott értékek is szerepeltek a repertoárjában, én pedig megkaptam a munkáját. Az Interpol külön műkincskereskedelemmel foglalkozó osztályától jött nyomozó, hogy leltárt készítsünk az alagsorban tárolt holmikról. Mindent leltárba vettünk, a legtöbbnek nem volt címkéje, ami azt sugallta, hogy valamikor ötven-hatvan vagy akár száz évvel ezelőtt került az akkori múzeum tulajdonába, amikor a háborúk végett rengeteg műtárgy, kegytárgy vándorolt el jogos tulajdonosaitól. Volt, amit visszakaptak; akik viszont nem tudták bizonyítani, valóban az övék volt, vagy egyszerűen mindenki életét vesztette, aki emlékezhetett volna rá és hiányolhatta volna, az maradt. Címkék nélkül.
A töménytelen mennyiségű tárgy és az utánajárás lassúsága végett évekig tartó procedúra volt, aminek most sem értünk még a végére, de a múmiát is így találtuk. Egyetlen olyan múmia sem tűnt el, amely megfelelt volna a leírásnak, így az egyiptomi konzultól megkaptuk az engedélyt, hogy feltárást végezzünk. Innentől pedig minden lefelé zuhant.
Valaki, aki valószínűleg néhány évvel ezelőtt még közöttünk járt, az alagsorunkban végezte. New York államban jelenleg 64 eltűnt személyt tartanak számon, egészen a hetvenes évek óta, és ez csak az itteni számadat, csak azoké, akiket a rendőrség vagy a családtagok eléggé hiányoltak ahhoz, hogy eltűntnek nyilvánítsák... Ki lehetsz te?
Úgy meredek a fotóra, mintha válaszolni tudna. Annyira beleméllyedek a bámulásába és a teljes csendbe, hogy összerezzenek a felharsanó kopogás hallatán. – Szabad! – szólok fennhangon, az asztallapra fektetve a fotót. Azt hittem, talán valamelyik doktorandusz az, akik igen fokozott állapotban voltak a rendőrségi nyomozás megkezdése óta, pedig elég gyorsan lefolytak az első körök. Mi nem tudtunk mit mondani; ameddig pedig az állami igazságügyi antropológus nem fejtette meg, ki lehet a titokzatos múmiánk, addig nem keresgélhettek a több száz dolgozó között, tekintve, hogy senkinek sincs különösebben erőszakos múltja vagy hirtelen eltűnt hozzátartozója.
De Alaskával találom szembe magam, ami csak egy pillanatra nyugtat meg. Látom az arcán az idegességet, úgyhogy megpróbálok megnyugtató mosolyt küldeni felé. – Ah, igen. Az oszlopfő... Jól sikerült a pótlás? – kérdezem félszívvel, mert igazából jelenleg ez a legkisebb bajunk, ugyanakkor pedig nem engedhetjük, hogy a nyomozás okozta sokk a mindennapjainkra telepedjen, legalábbis nem látszhat, ha ez történik. A műemlékfenntartásban sokáig vitáztak azon, melyik a legmegfelelőbb megoldás; kell-e egyáltalán felújítani, vagy csak az adott állapotot tartsuk fent? Én magam nem hittem különösebben a purizmusban sem; de a mai korszerű elvek alapján az pótlás elfogadható, csak látszania kell, melyik az eredeti és melyik az újonnan épült rész. Rengeteg egyiptomi műkincs van, amelyből csak kisebb-nagyobb darabok maradtak meg; az új kiállításon az egyértelműség kedvéért a faragott, korabeli kövek mellé látszó beton pótlásokat rendeltünk.
De azt hiszem, Alaska sem csak azért jött, hogy ezt átnyújtsa nekem, annak ellenére, hogy elveszem tőle a dossziét és lerakom az egyik nagy stóc tetejére – rengeteg papír vár még átnézésre, de katonás oszlopokban várják a sorukat –, még mindig itt van. És cseppet sem zavar a jelenléte; igazából... megnyugtat. Annak ellenére, hogy nem kellene.
Zavar valami? – kérdezem, az egyértelműt. Nyilván nem fogja azt válaszolni, hogy minden remek. A kérdésére azért mégis felszalad belőlem valamiféle halk nevetés. – Tudod, hogy erről semmit sem mondhatok, akkor sem, ha tudnék. De történetesen még csak nem is tudok.
Jules is a nyomozócsapat része. Nem egészen a vezetője, és képlékeny a pozíciója; ha akármikor is sikerülne lecsökkenteni a gyanúsítottak számát, mondjuk egy tucatra, és köztük maradnék, akkor nem lehetne többé köze a nyomozáshoz. Hacsak addig el nem válunk. Tudom, miféle lehetőségei vannak ennek a nyomozásnak; nem csak a szakmai életünket forgatja fel fenekestől, de minden más apró részletbe is benyomulnak, mint valami vírus. Az ember elvárja, hogy a rend őrei jól és alaposan végezzék a munkájukat, ugyanakkor... Nem áll távol tőlem sem a gondolat, hogy talán többet találnak, mint kellene.
Talán éreznem kéne, hogy most Alaska sem csak a szokásos megnyugtatásra vágyik. De nem teszem. Sosem voltam túl jó azok szándékainak felismerésében, akik közel állnak hozzám. – Az, hogy ő mit gondol, nem túl releváns, te is tudod. Mások vizsgálnak engem, minket, ő pedig a múzeum más részlegének munkatársait világította át. Nem mintha erről sokat mondana, de azt hiszem, megtorpantak. Addig biztosan, míg nem érkezik meg az eredmény a törvényszéki antropológustól. Tudniuk kell, ki lehet szerencsétlen... – Tekintetem ismét a képre vándorol, és megrázom a fejem. Borzasztó. Valahol össze is rezzenek, ha arra gondolok, azt mondtam a röntgengépet kezelő technikusnak, hogy szívesen kipróbálnám magam a mumifikálásban. Rossz ómen, nagyon is. – Bár az igazat megvallva, még mindig nem tudjuk, mi történhetett. Mármint, lehet, hogy volt valahol egy túlbuzgó hallgató, vagy egyiptom-mániákus, aki ellopott egy hullát a kórboncnoki tanszékről. Nem kell feltétlen arra gondolni, hogy valaki szánt szándékkal megölt valakit, aztán direkt besúvasztotta az alagsorunkba, nemigaz?
A teásbögrém után nyúlok, de szomorúan látom, hogy az kiürült; pontosabban csak azután, hogy a számhoz emelem, és nem jön belőle semmit. – Kérsz egy teát? Van koffeinmentes is. Bár nem tudom, hogy vagy vele, én elég nehezen alszom újabban. Annyira akartam, hogy összejöjjön... De ilyen az élet, ugye? Valami mindig közbejön.
Akármi legyen is a válasza, én felállok és a vízforralómhoz lépek, hogy az irodámból nyíló apró mosdó csapjából töltsek bele egy kis vizet, aztán bedugjam a konnektorba. Épp a gomb felé nyúlok, amikor leesik, hogy céloz valamire a kijelentésével. – Ezt hogy érted? – ráncolom a szemöldökömet. Nem tudom, mire céloz, csak azt, hogy valamire. Arra mégsem gondolhat, hogy majd épp ez lesz a tökéletes alkalom, hogy Julia elé álljak és azt mondjam, van köztünk valami, ugye? – Tényleg nem szerencsés titkolnunk előle semmit, aminek köze lehet az ügyhöz. Egyelőre viszont azt sem tudjuk, minek lehet köze hozzá... Elvégre, még nem mondták ki, hogy valóban gyilkossági nyomozás, csak hogy aként kezelik. A többi pedig majd később kiderül. Amennyire én tudom, senki sem tűnt el az ismerőseim közül, úgyhogy remélem, hogy nem... Lesz jobban közöm hozzá annál, hogy én vezetem a részleget. Ha engem kérdezel, az a szerencsétlen test már az előző kurátor ideje alatt kerülhetett ide. Tudod, hogy miért rúgták ki... Kinézem belőle, hogy összebeszélt valamelyik hullaház alulfizetett alkalmazottjával, és a tudását felhasználva friss holttesteket mumifikált, aztán profitért eladta őket a feketepiacon.

it hurts to lose a lie | simon & allie 3682775782  |
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyVas. Márc. 22 2020, 14:44


Simon & Allie

2020. január, Metropolitan Museum of Art



- Jól, jól... - felelem az oszlopfő pótlását illetően, és bár sokkal jobban kéne lelkesednem a dologért, látszik rajtam, hogy egészen máshol járnak a gondolataim. Simonnak is hamar feltűnik, hogy zavar valami. Nem is tudom hirtelen, hogy mit válaszoljak, szóval csak vállat rántok. Végül a nyomozásról kérdezem. Pontosan azt feleli, amire számítottam, hogy ha tudna valamit, akkor sem mondhatná el. Csalódottan sóhajtok fel. Kissé félve terelem a szót Juliára.
- Ha a nyomozás szempontjából nem is, de neked azért csak fontos, hogy mit gondol… - felelem óvatosan, hiszen a válaszával lényegében kitért a kérdésem alól. Persze jellemző volt rá, hogy gyakorlati és nem érzelmi oldalról közelíti meg a dolgokat, amit általában nem bántam, de most az utóbbira lettem volna kíváncsi.
- Meg egy kicsit nekem is - teszem hozzá halkan, lesütött szemekkel. Nem sok fogalmam volt a kapcsolatukról, szóval örültem volna még ennek a kevéske információnak is. Időnként úgy éreztem, hogy egyébként sincs semmi közöm hozzá. Máskor viszont meggyőződésem volt, hogy igenis jogom van tudni. Mégsem jutott eszembe soha, hogy olyan súlyos kérdéseket tegyek fel, minthogy szereti-e még a feleségét, vagy hogy gondolkodik-e a váláson. A férfiak nem szerették az ilyesmit. Legalábbis én így hallottam, nem mintha sok tapasztalatom lett volna kapcsolatok terén. Talán ezért sem mertem olyan drasztikus kezdeményezéseket tenni. Ami azt illeti, nekem is így volt a legkényelmesebb. Bármi is volt közöttünk, soha nem kellett magyarázkodnunk, csak élveztük egymás társaságát. Legalábbis mostanáig.

Követem tekintetét az asztalán heverő fényképre. Simonnak igaza van, addig nem folytatódhat a nyomozás, amíg ki nem derítik, hogy ki is volt ez a nő. Egy pár éves holttest azonosítása lényegesen könnyebb feladat, mint egy 2600 évesé, de még így is fennáll a lehetősége annak, hogy zsákutcába ütköznek. Ha egyetlen eltűnt személyleírásának sem felel meg, ha nem találnak fogorvosi leleteket, ha nem sikerül felderíteni a hozzátartozóit és a DNS vizsgálat is eredménytelen, még az is előfordulhat, hogy örökre Jane Doe marad. Ezen a néven fogják nyilvántartásba venni, elhamvasztani, az aktája bekerül a megoldatlan ügyek fiókjába, és nem lesz senki, aki emlékezne rá, hogy ki is volt ő életében. Ez a gondolat végtelen szomorúsággal töltött el. Arról nem is beszélve, hogy milyen aggasztó lenne, ha soha nem derülne fény arra, hogy hogyan és miért került egy alig néhány éves mumifikált holttest a múzeumunk alagsorába. Folyamatosan azon gondolkodom, hogy mi van, ha a halott egy munkatársunk volt, akiről csak azt hittük, hogy áthelyezték, vagy egy gyanútlan látogatónk. Mi van, ha az elkövető itt van valahol a környezetemben, vagy ha ez a gyilkosság csak egy volt a sok közül. Nyilván az a legjobb, ha a rendőrségre hagyom a nyomozást és az elméletek gyártását, de még a legjelentéktelenebb dolgokkal szemben is végtelen a kíváncsiságom, hát még egy ilyen súlyos helyzetben, egyszerűen tudnom kell, hogy mi történt.
Simon felvetését hallgatva elgondolkodva ráncolom a szemöldököm. Nekem eszembe sem jutott volna, hogy a holttest származhatott akár a kórboncnoki tanszékről is. Végülis nem hülyeség, amit mond, valóban nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni.
- Igaz… De ne feledkezzünk meg a lőtt sebről sem a combján. Az alapján elég valószínű, hogy az illető gyilkosság áldozata lett. Azt meg nehéz elképzelni, hogy egy hallgató hozzáférjen egy gyilkossági nyomozásban lévő holttesthez - felelem. Különben is, mumifikálni egy testet, ráadásul észrevétlenül, nem egy egyszerű feladat, és nem kevés elhivatottság kell hozzá. Már azt is nehéz elképzelni, hogy hogyan tud valaki kicsempészni egy holttestet a boncteremből. Én nyugodt szívvel vallom magamat egyiptom-mániásnak, és nem tagadom, egyszer szívesen kipróbálnám, hogy milyen lehet mumifikálni, de odáig csak nem vetemednék, hogy hullát lopjak. Gyilkosságról nem is beszélve.
- Nem tudom, ez lehet csak az én fura gondolatmenetem… Az ugye nem derült még ki biztosan, hogy mi volt a halál oka, egyenlőre csak a combját ért lövésről tudunk, de számomra valamiért kicsit nehezen összeegyeztethető a kettő. Mármint, ha valaki annyira tiszteli az ókori Egyiptomot, hogy képes szakszerűen mumifikálni és még korabeli gyolcsokat is használ, furcsán modern megoldás, hogy pisztollyal ölje meg az áldozatát… Persze azt is tudjuk, hogy a lőtt sebbel még élt egy ideig, viszont úgy tűnik, hogy nem kaphatott szakszerű ellátást, hiszen a golyót nem távolították el. Talán egy ideig fogságban volt, talán kínozták is, mielőtt meghalt… Ez inkább emlékeztet valamiféle maffialeszámolásra, mint ókori egyiptomi rituáléra - folytatom az elmélkedést, mert nagyon bosszant, hogy ennyire zavaros a helyzet, és egyszerűen képtelenek vagyunk közelebb jutni a megoldáshoz. Nem áll rendelkezésre elég információ. Csak az a baj, hogy én nem tudok úgy elmenni egy rejtvény mellett, hogy ne próbáljam megoldani.
- Aha, köszi. Koffeinmentes jó lesz. Én is alig alszom mostanság, de legalább az esélyt meg kell adni - mosolyodom el. Ha késő délután még koffeint iszom, kizárt, hogy nyugodtan aludjak. Követem a szememmel, miközben a mosdóba lép, és feszülten várom a válaszát. Nem tudom eldönteni, hogy tényleg nem érti-e, hogy mire gondolok, vagy csak úgy csinál, mintha nem tudná, csak hogy ne kelljen beszélnünk róla. Vehetném akár jelnek is, hogy hanyagoljam a témát, de nem akarom ilyen könnyen elengedni. Attól félek, hogy Simonnak csak addig vagyok jó, amíg nem járok semmiféle kötelezettséggel.
Bólogatva hallgatom, abban nem kételkedem, hogy az előző kurátornak nagy valószínűséggel lehetett köze ehhez a bűncselekményhez is. Talán minket pillanatok alatt tisztáznak. Talán olyan mélységekig senki nem lesz kíváncsi a magánéletünkre, hogy fény derüljön a viszonyunkra. Talán Juliának meg sem fordul a fejében, hogy egy kicsit is gyanakodjon a férjére és a szokásosnál jobban odafigyeljen rá. De mi van, ha mégis?
- Mi lesz akkor, ha kiderül? - szalad ki belőlem a kérdés, amin már jóideje őrlődöm. Én is érzem, hogy talán nem a legjobb az időzítés, de már nincs visszaút. Simon sem gondolhatja, hogy örökre titokban marad majd a viszonyunk. Azt hiszem, ha az embert megcsalják, nem sokat számít, hogy a szemébe mondják-e, vagy magától jön rá, ugyanúgy fáj. Ha erre gondolok, mindig marni kezd a bűntudat. Nyilván nem akarom kikövetelni, hogy odaálljon a felesége elé és beismerő vallomást tegyen, de számolnunk kell az eshetőséggel, hogy előbb utóbb csak rá fog jönni magától is. Elvégre nyomozó. Azt sem tartom kizártnak, hogy talán már rá is jött, csak nem tudja, hogyan hozza fel... Egyszerűen csak szeretném felkészíteni magamat a következményekre. Tervet kovácsolni. Utálom a bizonytalanságot. Ugyanakkor félek is. Néha szeretnék csak burkolózni tovább a titkokba, eljátszani, hogy csak mi ketten létezünk. Néha pedig úgy érzem, hogy nem elég, hogy csak félig az enyém.
- Mit fogunk csinálni, ha a feleséged rájön, hogy viszonyunk van? - pontosítom, hogy még véletlenül se érthesse félre, hogy mire gondolok. Nem tudom milyen választ várok. Abban sem vagyok biztos, hogy akarom hallani a választ. De attól még, hogy nem beszélünk róla, még ott lóg a fejünk felett a probléma.  


nothing haunts us
like the things we don't say
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptySzer. Ápr. 08 2020, 14:21


Allie & Simon
There's something tragic, but almost pure. Think I could love you, but I'm not sure. There's something wholesome, there's something sweet tucked in your eyes that I'd love to meet

Nem akartam válaszolni a ki nem mondott kérdésére, miszerint Jules sejt-e valamit; nem azért, mert aggódnék a reakciójától, de a válaszom több kérdést vetne fel a témában, mint amennyire most erőt érzek magamban. Egyébként sem szeretném álltatni magam azzal, hogy akárcsak pontosan sejthetném, mit gondol a feleségem… Nos, bármiről. Volt egy iddőszak, amikor elhittem, hogy ismerem, hogy elég közös életet élnem vele, közösen nevelnünk a gyerekeinket és ismernem a testén lévő összes anyajegy pontos helyét, hogy valóban ismerjem.
Aztán összefeküdt Jaxsonnal, és minden tudásomat megingatta.
A helyében tényleg nem Jules miatt aggódtam volna. A múzeumnak sokkal több és nagyobb baja is volt nála. Ott a tény, hogy a média szerint nincs rossz reklám, csak reklám, és való igaz, hogy az emberek szeretik a véres történeteket, a misztikumot és a cselszövést, ezért minden bizonnyal csüngnek majd az esetről megjelenő cikkek minden szaván, de nem vagyok benne biztos, hogy a szakmai közönség is hasonlóan vélekedik erről. És ők a kollégáink. Épp elég kellemetlen volt ez az egész helyzet anélkül, hogy még a személyes részével is megpróbáljak foglalkozni.
Ne ugorjunk konklúziókba, Allie – csóválom meg a fejem, próbálva nyugalomra inteni. – A tudományos módszer alapja a bizonyíték; nem hagyhatjuk figyelmen kívül a hipotetikus-deduktív logikai struktúrát, az igaz, de ez ennél gyakorlatiasabb kérdés, szükség van az empirikus kontrollra az igazolás tekintetében. Tudod, hány olyan fickót ismerek a seregből, akinek még mindig vannak golyók és repeszek a testében? – tárom szét a karjaim. – Add ehhez hozzá az amerikai szabadságjogokat a fegyverviselés tekintetében és a megfizethetetlen egészségügyet, és máris akad több százezer páciens csak három államos körzetben, akire becsipognának a fémdetektoros kapuk. Elvégre, a seb elkezdett gyógyulni, nem?
Ez nem olyasféle részlet, ami mellett el lehet sétálni; bár abban talán jobban igaza van, hogy Én is túl pozitív színben tűntetem fel az esetet, mint szeretném elismerni. A tények egyelőre annyit igazolnak, hogy húzós heteknek nézünk elébe, és hogy az a holttest, ami a gyolcsok között feküdt, nem tartozik ide. Ezentúl alátámasztó bizonyítékok nélkül csak találgatás van, legyen akármilyen élesen megalapozott is; és az én dolgom az, hogy a részleg felelőseként biztosítsam a nyugodtságot és ne keltsek pánikot.
És lehetőleg másnak se hagyjam.
Szerintem túl sok krimit néztél, Allie – sóhajtok fel, a vízmelegítő felé sétálva. – Tudok egyet s mást a lövésekről. Ez minden volt, csak szakszerű nem; márpedig a „maffia”, azaz az ernyővállalat, ami alá mindenki szívesörömest suvaszt be minden kriminális tevékenységet folytató csoportosulást, ért a dolgához. Ez inkább tűnik szerencsétlen balesetnek, ami vagy az illető életébe került, vagy nem. Elég ránézni a hírekre; tele van olyan megbízhatatlan fegyvertartókkal, akik véletlen magukat lőtték lábon, vagy a két éves kisgyerekük találta meg az isten tudja miért, töltött fegyvert… Káosz ez az ország. – Lemondóan csóválom a fejem, bár fejben még folytatom azzal, hogy bár az Egyesült Királyságban nincs szabad fegyvertartás, semmiképp sem az ezt megközelítő szinten, de ott a késelések száma ugrott meg jelentősen. Egy kést viszont nem tudsz húsz méterről használni.
Imádkozom, hogy igazam legyen. Bár ha imáim csupán úgy hallgattatnak meg, mint ahogy Alaska kérdésével kapcsolatosan, akkor igen nagy bukásnak nézek elébe.
Sóhajtok, és néhány pillanatra lehunyom a szemem. Ebben a sötétségben, az iroda csendjében – mintha se én, se Alaska nem lélegezne – még azt is el tudom hinni, hogy néhány nappal ezelőtt van, és még csak most állok neki a napomnak. Sajtóügyek és a feleségem múzeumi jelenléte nélkül.
Miért hozod fel ezt épp most? – kérdezem a vállam felett, de nem fordulok hátra, még nem. Nem tudom, mióta érlelődhet benne ez a kérdés, és hogy miért nem tűnt fel. Nem is nagyon jutott eszembe gondolkodni rajta, mert ami volt, működött, egy működő dolgot pedig nem szokás megpróbálni javítani. Bár mit tudok én erről?
Azt biztos nem, hogy milyen megoldást vár most tőlem. – Ezt… nem lehet ilyen egyszerűen megválaszolni – csóválom meg végül a fejem lemondóan, beletéve a két filtert a bögrékbe. Muszáj megfordulnom, hogy oda nyújtsam felé a sajátját, úgyhogy a tekintetünk akaratlanul is találkozik. Ezt kihasználom arra, hogy megpróbáljak rájönni, tulajdonképpen miért hozta fel, és mit vár ettől. Milyen választ?
Nem járok túl sok sikerrel.
Ha már harminc éve vagy házas, azt nem szerelemből teszed. Inkább megszokás. Egy amolyan… közös megegyezés. Neked nem kell elmondanom, hogy a monogámia mennyire újkeletű dolog az emberfejlődés történelmében. Talán már nem földbirtokok és három kecske cserél gazdát egy házassággal, de azt mondanám, hogy egy idő után még mindig amolyan üzleti szerződés jellege van. Nem túl romantikus, ugye? – Megeresztek felé egy halvány mosolyt. – Elég régóta élek, hogy kezdjem sejteni, volt valami igazságuk a régieknek. Juliával… felépítettünk egy életet. Egy családot. Talán nem tökéletesen, retrospektív tekintetben, de megtettük. Sokáig hittem, hogy ez elég. Mégis pont ő volt az, aki ráébresztett, hogy ez nem feltétlenül igaz. – Neki legalábbis nem volt. Erről viszont nem sokat szoktam beszélni, és most sem szeretnék; Allie azon kevesek egyike, aki tisztában van azzal, mi történt pár éve, még ha azt nem is fejtegettem különösebben, hogy mit változtatott meg. Elvégre, még mindig házasok voltunk. Bár akkor és ott rendkívül dühös voltam, elárultnak éreztem magam és becsapottnak, előbb-utóbb rájöttem, hogy valahol megértem. Nos, talán nem épp Jaxsont, de azt, hogy keresni akart magának valakit, valami újat. Mást.
Egy idő után a közös múlt tart egymás mellett, a közös futó projektek, hogy úgy mondjam; mint a gyerekek.
Soren még csak tizenhat éves. Pont elég baja volt a költözéssel és most a tinédzserévekkel együtt ahhoz, hogy ne akarjuk felkavarni még jobban azt a kevés bizonyosságot az életében, amije van. – Persze, az egyetlen rész, amiről Alaska nem tud, az éppen Soren maga; az igazi biológiai szülei, legalábbis, bár belőlük én is csak az egyiket ismerem, és minden hibája ellenére nagyon szeretem. Egyébként sem számít, hogy mi volt az igazság, mert Soren a fiam, a többi pedig nem igazán számít, a nature vs. nurture kérdéskör ezen szegmensében elég határozottan foglalok állást. – Nem azért teszem, mert szégyellnélek. De te is tudod, hogy nem a személyes boldogságunk az egyetlen kérdés, hogy… Megmásítsuk-e a dolgokat. Ha elmondjuk akár egy embernek is, az többé már nem titok, hanem pletyka lesz, és bár nincs semmi kimondottan a szabályzatban arról, vezetőként randevúzhatok-e munkatársakkal, nem ez lenne az első, hogy hasonló miatt küldenek el valakit. Ráadásul a te karrieredet sem szeretném megbélyegezni. Ezt azért megérted, ugye?


it hurts to lose a lie | simon & allie 3682775782  |
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptySzer. Május 13 2020, 15:18


Simon & Allie

2020. január, Metropolitan Museum of Art



- Nem akarok én konklúziókba ugrani, csak elmélkedem - vonom meg a vállamat védekezőn, és elgondolkodva hallgatom az érvelését. Én abszolút nem értek sem a lőfegyverekhez, sem a lőtt sebekhez, szóval nem is áll szándékomban vitába szállni vele. Bármennyire is abszurdnak tűnő gondolat, hogy ez a rejtélyes illető véletlen balesetből lábon lőtte magát, egyáltalán nem lehet kizárni ennek az eshetőségét sem.
- Igazad van, messze nem áll rendelkezésünkre elég információ ahhoz, hogy a halál körülményeit megállapítsuk. Ha viszont magából a mumifikálás tényéből indulunk ki… Emögött rejlik egy tudatos döntés, valamiféle indíték - felelem, kicsit más oldalról megközelítve a dolgot.  
- Mi oka lehet bárkinek is arra, hogy mumifikáljon egy testet? Függetlenül attól, hogy ő maga ölte-e meg az áldozatot, vagy csak összeszedte valahol a hullát… - elmélkedem tovább. Hiába tudom, hogy ezt az ügyet itt és most, mi ketten, a birtokunkban lévő információval nem leszünk képesek megfejteni, sőt, még csak közelebb sem fogunk jutni a megoldáshoz. Engem valamiért furcsán megnyugtat az, hogy elméleteket gyártunk, hogy gondolkodunk rajta. Könnyebb így feldolgozni.
- Egy gyilkos általában megpróbálja eltüntetni a testet. A mumifikálás épp ennek az ellenkezőjét, a megőrzést szolgálja. Az egyiptomiak az örök életet kívánták biztosítani a halottaiknak ezáltal… De az csak akkor működik, ha emlékezünk is az elhunytra. Hogyan tudná bárki is életben tartani az emlékét valakinek, aki névtelenül porosodik az alagsorba? Itt megint csak túl sok az ellentmondás - sóhajtok lemondóan.
- Lehet, hogy tényleg túl sok krimit nézek - mosolyodom el végül. Most, hogy úgy kezdek gondolni az egészre, mint egy megfejtendő rejtélyre, és nem pedig mint egy valós tragédiára, máris enyhül kicsit a feszültségem.
Miközben ő a teát csinálja, arra terelődik a szó, hogy mi lesz akkor, ha fény derül a viszonyunkra, nekem pedig lassan visszatér a szorongásom. Simon nem fordul felém, szóval a hátát figyelem, és összeszorul a torkom, amikor azt kérdezi, hogy miért épp most hozom fel a témát. Abban igaza van, hogy anélkül is épp elég bajunk van, hogy ezzel kellene foglalkoznunk, másfelől nézve viszont nagyon is jó lenne legalább ebben a kérdésben valamiféle bizonyosságot szerezni, ha már annyi minden felett nincs hatalmunk. Most azonban elbizonytalanodom azt illetően, hogy egyáltalán bármi felett is lenne hatalmunk. Nem tudom, hogy mit feleljek, szóval csak hallgatok és várok. Ha úgy döntene, inkább terelni akarja a témát, nem ellenkeznék, de válaszol. Átveszem a felém nyújtott bögrét és halkan motyogva megköszönöm. Tekintetünk egy pillanatra találkozik. Úgy tűnik, keres valamit a szemeimben, de hogy mit talál bennük, azt nem tudom. Az arcát fürkészem, miközben hallgatom a mondandóját, és lassan kifújom a levegőt, amit észre se vettem, hogy eddig visszatartottam.
- Tényleg nem túl romantikus… - felelem viszonozva a halvány mosolyt. Most először kapok valamicske betekintést a házasságukba, és nem tudom eldönteni, hogy megnyugtat-e a válasz, amit kapok, vagy sem. Nem kéne, hogy meglepjen, hogy Simon ezt a kérdést is abszolút gyakorlatias szemszögből közelíti meg. Részben egyetértek vele, de az én szememben nem ennyire egyszerű ez az egész. Mindig is úgy gondoltam, hogy egy család akkor működik jól, ha szeretetre és bizalomra épül. Tudom, hogy az ő kapcsolatukban Julia volt elsőként hűtlen. Óvatosan pillantok fel rá a teámból, mikor erre tesz utalást. Sokat gondolkodtam rajta, hogy ez vajon mit jelenthetett Simon számára. Hogy vajon emiatt érzi-e magát felhatalmazottnak arra, hogy ő is viszonyt folytasson. Hogy lehetséges-e, hogy a kapcsolatunk részben egyfajta bosszú, vagy elégtétel a szemében.
- Az Ókori Egyiptomban azért népszerű  elképzelés volt a monogámia, meg a síron túl is tartó szerelem. A házastársak még Aaru mezőin is tovább folytatták a közös életüket, ez azért elég romantikusan hangzik - jegyzem meg egy félmosollyal, segítségül hívva a témát, amiben a leginkább otthon érzem magamat - Persze ez nyilván nem működött mindig így a gyakorlatban, szóval értem, hogy miről beszélsz… Ők is hasonlóan gondolkodtak. A házassággal nem járt nagy ünnepi ceremónia, üzleti szerződés volt csupán. De az emberek törekedtek a rendre és a harmóniára. Ha nem is fűzött szerelem a feleségedhez, akkor is értékelned kellett, hogy milyen gonddal vezeti a háztartást és neveli a gyerekeket. Senki sem akarta, hogy egy bosszúszomjas házastárs kísértse a túlvilágon...
Eszembe jut a VI. dinasztiai hivatalnok, Kaiemankh, aki olyan komoly összetűzésbe keveredett a feleségével, Tjesettel, hogy masztaba sírjából kitörölt minden rá vonatkozó képet és említést. Csak azok számára volt biztosítva az örök élet, akikre emlékeztek, szóval így próbált megszabadulni attól, hogy a túlvilágon kísértse az asszony…
Soren említésére még az a halvány mosoly is lehervad az arcomról, amit az imént magamban felidézett történet váltott ki. Egy ilyen helyzetben nehéz nem önzőnek lenni, és uralkodni a féltékenységemen, de azért azt én is megértem, hogy a gyerekeit mennyire felkavarná, ha kiderülne az igazság.
Nem tudnám megmondani, hogy pontosan mit várok tőle. Nyilvánvalóan nem kérhetem, hogy hagyja ott a családját és vegyen feleségül. Talán csak… valamiféle biztosítékra vágyom. Azt hiszem, az a legnagyobb félelmem, hogy ha Julia megtudja, hogy viszonyunk van, Simon választásra kényszerül. Őket összeköti az a sok együtt töltött év, a gyerekek, a család, amit egy élet alatt építettek fel. Nem vagyok biztos benne, hogy Simont mi köti hozzám… Nem sokat beszélünk érzelmekről, meg hasonlókról.
- Én ezt mind értem… Azt hiszem, talán egy kicsit a saját helyemet próbálom megtalálni ebben az egészben - mondom halkan és ismét a kezemben lévő bögrét szugerálom, mintha onnan kiolvashatnám a válaszokat. Egyszer úgy megtanulnék tealevélből jósolni.
- A korabeli történetek óva intettek az olyan nőktől, akik nős férfiakat csábítanak el... - folytatom cinikus mosollyal, miközben felpillantok rá. Nem tudnám tagadni, hogy kezdetben tetszett a titkolózás, meg az izgalom, ami a kapcsolatunkkal járt. Részben talán még most is így van. De én soha nem így képzeltem a jövőmet, hogy valakinek az eltitkolt szeretője leszek. Szeretnék egy társat, esküvőt, saját családot. Kétségbe ejt a gondolat, hogy ezt nem kaphatom meg, legalábbis Simonnal nem.
Mikor megjegyzi, hogy nem akarja megbélyegezni a karrieremet, keserű mosolyra húzódik a szám.
- Tudod, az az igazság, hogy talán most először nem a karrierem miatt aggódom. Talán most először gondolom azt, hogy a személyes boldogságom fontosabb - sóhajtok fel - Ha egy nő túl van a harmincon, már el kell kezdenie gondolkodni a… családalapításon.
Óvatosan, bizonytalanul ejtem ki a szavakat, és közben kerülöm a tekintetét. Ezzel a legkönnyebb elijeszteni egy férfit, ha az ember közli, hogy valami komolyabbra, valami többre vágyik. Főleg, hogy tudom, Simon nem tud nekem többet adni, mint ami jelenleg köztünk van. Félek, hogy azt fogja mondani, hogy akkor keressek valakit, valaki velem egykorút, valakit, aki nem házas.
- Én sem tudom, hogy mit akarok, Simon… - teszem végül hozzá sietve, feldúltan. Tudom, hogy nem élhetünk örökké árnyékban, hogy nem lehetek mindig csak egy titok az életében. Egy részem viszont azt akarja, hogy inkább maradjon minden úgy, ahogy eddig volt, mintsem hogy egyáltalán ne lehessünk együtt.
- Tudom, hogy nem könnyű, mert neked sok veszítenivalód van. De nekem sem könnyű, mert nekem meg… csak Te vagy - hajtom le a fejem, az utolsó három szót olyan halkan ejtem ki, hogy alig több suttogásnál.  


nothing haunts us
like the things we don't say
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyCsüt. Május 21 2020, 23:08


Allie & Simon
There's something tragic, but almost pure. Think I could love you, but I'm not sure. There's something wholesome, there's something sweet tucked in your eyes that I'd love to meet

Nem, az inkább a görögök stílje lenne, ugye? – engedek meg magamnak egy halvány, szinte már gyerekes vigyort. Eszemben sincs bármelyik kultúrát vagy hiedelemvilágot kevesebbnek látni a másinál, egy tudós legnagyobb barátja az objektivitása, de azért tréfálni lehet, főleg az ókori kultúrára szakosodottak közötti versengést, aminek óhatatlan része lesz a szakterületük is. Kicsit olyan volt ez, mint mikor két szülő versengett azon, kinek a gyereke a jobb, az ügyesebb és a szebb, szegény kölykök meg csak álltak ott és szopták az ujjukat. – A monogámságnak és a szerelemnek nincs feltétlen köze egymáshoz. Sok evolúciós szakértő szerint az emberi faj nem erre a vonalra idomult. Egy olyan világban pedig, ami ennyire felfoghatatlanul gyorsan változik, mint a miénk, az emberi kapcsolatokra alig jut idő. Nem tud felzárkózni a fejlődéshez – fejtem ki az álláspontomat jobban. A tény: hogy elszalad mellettünk az élet. És felesleges volna bármelyikünket is azzal áltatni, hogy ez másként lesz, hogy valahol mindezek alatt esetleg titokban másra sem vágynánk jobban, mint egymásra.
Ami volt köztem és Julia között, annak vége. Annak, hogy mégsem válunk el, megvannak a maga okai. Csak azért, mert valami már nem ragyog olyan fényesen, nem feltétlenül kell kidobnod. Inkább… átértékelned. És ebből az egyenletből sosem szabad kihagynod az olyan módosító tényezőket sem, mint a gyerekek, vagy épp a karrier, sőt, a New York városára jellemző bérleti díjak sem, nem beszélve a rontó hatásra ránk nézve. Az elváltság stigmaként bélyegez meg másokat; engem ugyan nem zavar különösebben, de tudom, hogy Julest talán igen. És akármennyire mérges is voltam rá tíz éve, eszem ágában sincs nélküle dönteni.
Egy szomorkás, fáradt mosolynál többet viszont nem tudok felajánani a megjegyzésére, amit ő is hasonló hangnemben tett. A kételyei meglepnek, de ha őszinte akarok lenni, megértem őket. – Miért? – vonom fel a szemöldökömet. Alaska.. rengeteg dolgot megtestesít nekem. Bájos, rendkívül intelligens, szenvedélyes sok tekintetben, de sosem gondoltam volna, hogy már a családalapításon gondolkodna, akkor sem, ha korban már valóban bőven benne jár. Egyszerűen nem merült fel számomra, hogy a karrierjén kívül más is érdekelhetné. Nem azért, mert lenézném, egyszerűen… nem jutott eszembe. Ettől pedig felettébb ostobán érzem magam.
Ahhoz képest, hogy az átlagos szórásra vetítve egészen jól teljesítek empatikus spektrumon, mégis sok dolog elcsúszott mellettem láthatatlanul. Tudtam, hogy Alaskát zavarja az, ami köztünk van, de azt hittem, csak a titkolózás. Az néhol engem is; néhol pedig egészen sokkal fiatalabbnak éreztem magam tőle, de ami a legfontosabb: egyszerűbb volt így. Most viszont kezdett úgy tűnik, nem a múmiába vetett hitem és elképzeléseim voltak az egyetlenek, amik elkezdtek darabjaira hullani.
Allie… – halkan szólítom meg. Sosem láttam még ilyen feldúltnak, akkor sem, mikor egyszer vandálok törtek be ide, buta tinédzserek, akik szórakozni akartak egyet, és úgy gondolták, múzeumi kincseket tönkretenni felettébb jó móka lenne. Gyorsan elkapták őket a biztonságiak, de egészen szívfájdító volt látni a pusztítást, amit ezalatt is végeztek. Kincsek vesztek oda, pár másodpercnyi ostobaság végett.
Odalépek hozzá, és ha hagyja, lassan átölelem. Nem tudom, hogy máshogy nyugtathatnám meg. A szavaimmal biztos nem. – Sajnálom. Én nem tudtam, hogy… De ez nem kifogás. – Ostobaságot műveltünk, ahhoz képest, mennyire okosnak tűnt. Tudhattam volna, hogy ennek meglesz a maga böjtje. Alaska számára a vívódás, nekem pedig a fájdalom, hogy így kell látnom. – Nem tudom, mit mondhatnék. Most semmiképp. Ez az egész ügy, én csak… Annyira fáradt vagyok, hogy nem tudok gondolkodni. Kérlek, ne kérdd, hogy választ adjak neked. Attól tartok, hogy nem tetszene. – Csókot nyomok a hajába, aminek egészen finom, halvány sampon illata van. Semmi túl flancos parfüm, amit sok nő visel magán, és ami élesen ütközik a múzeum sajátos illatárjával, de nem is épp molyirtós. Arra emlékeztet, aki ő, karrierista, de nem rideg, sohasem rideg, aki egyszerre okos és gyönyörű, igazi nő, olyan, aki tud szeretni és akit szeretni kell, és akinek millió választása lehetne az életben, ami sokkal jobb utakra vezeti nálam. – Nem tudom, hogy meg tudom-e adni neked, amire vágysz.
Bolond voltam, hogy bármikor elhittem, elég lehet ez neki. Azért, mert én csupán ennyit láttam belőle, a kép itt nem ért véget, Alaska Joyce nem szűnt meg létezni, amikor kisétált az ajtómon. Nem olyan viszony volt ez, amit a hév ráncigált volna madzagon, mint egy marionett bábut. Ez annál mélyebb és másabb, inkább hasonlít valamiféle a megkövesedett felszín alatt bugyogó lávára. Nem voltam benne biztos, hogy képes lennék kioltani és megfosztani magam a nem látványos tűzétől, de abban sem, hogy örökké lakat alatt tarthatnám.
Szeretném, de nem tudom, képes vagyok-e rá. Ez csalódást okoz? – Még nem mondtam ki a végleges ítéletet; ha hagyja, ha türelmes, mint eddig, akkor talán az ügy után… De meglehet, hogy ez is csak amolyan késleltetés a részemről. Notórius tologató vagyok, bármit, csak elkerüljük a konfliktust. Ginny vágta ezt egyszer a fejemhez. – Nem gondoltál még rá, hogy megpróbáld mással? Hidd el, egészen valószínűtlen örömmel tölt el a tény, hogy itt vagy, de… Rá kell jönnöm, hogy az akaratodon kívül semmi sem tart itt. Miért kínzod magad?


it hurts to lose a lie | simon & allie 3682775782  |
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyVas. Május 31 2020, 16:56


Simon & Allie

2020. január, Metropolitan Museum of Art



Azt kérdezi, hogy miért, én pedig halkan, keserűen felnevetek. Miért akar valaki családot alapítani?
- Mármint azt leszámítva, hogy a homo sapiens társas lény, és az emberi társadalom alapja a család? - mosolyodom el. Nem mintha nem lenne jogos a kérdés, valóban nem mindenkinek van igénye a családalapításra. Az én vágyam sem volt olyan erős, hogy a munkámmal szemben előtérbe kerüljön, legalábbis mostanáig. Hogy mi változott? Talán az, hogy öregszem. Nagyot sóhajtok, miközben a válaszon gondolkodom.
- Engem soha nem zavart a csend. Sőt, még kifejezetten szeretem is, mert olyankor kristálytisztán hallom a gondolataimat. Tudod min kaptam magamat mégis a minap? Hogy hazaértem és benyomtam a tv-t, csak hogy szóljon a háttérben. Mert egyedül éreztem magam - felelem végül a földet bámulva. Valójában nagyon összetett ez az egész kérdés. Az ember szeretné, ha az élete nem csak egyszerűen véget érne, hanem folytatódna tovább a gyerekeiben. Aztán ott van az új élet teremtésének csodája. Meg a vágy, hogy legyen valaki, aki gondoskodik rólad, amikor már öreg vagy. Az igazság az, hogy én csak nem akarok egyedül lenni. Nem is kifejezetten gyerekre vágyom. Hanem csak hogy legyen valaki, aki az enyém. Az én családom.
Mikor óvatosan kiejti a nevemet, kétségbeesett szemekkel pillantok fel rá, rettegve attól, hogy mit fog mondani. De nem mond semmit, csak odalép mellém, én pedig hagyom, hogy átöleljen. A félig teli teásbögrémet a mögöttem lévő polcra teszem és az oldalához bújok, arcomat a mellkasába temetem. Az inge ráncokba gyűrődik az ujjaim alatt, ahogy belekapaszkodom. Szeretném azt érezni, hogy itt van velem, hogy azért húz magához, mert szüksége van rám. A szavaiban rejlő bizonytalanság azonban nem engedi, hogy megnyugodjak.
- Tudom. Nem várom, hogy választ adj. Nem most - motyogom a mellkasának. Tudom, hogy az nem tetszene. Ezért is féltem olyan sokáig felhozni ezt az egészet. Most sem volt a legjobb az időzítésem, de annyira felzaklatott ez az egész ügy, hogy képtelen voltam tovább magamban tartani a kételyeimet. Azt mondja, hogy nem biztos benne, hogy meg tudja adni nekem, amire vágyok. Nem hibáztathatom, hiszen nem kötöttük semmiféle elváráshoz, vagy kötelezettséghez a kapcsolatunkat. Pontosan tudhattam, hogy mi az, amit Simon adni tud nekem, és hogy hol vannak azok a bizonyos határok. A szomorú igazság az, hogy bármennyire is ostobaság volt a részemről, én valahol azért reménykedtem benne, hogy… hogy nem is tudom. Rájön, hogy szeret, és hogy csak én kellek neki, és egyszer majd boldogan élünk, míg meg nem halunk? Az a baj, hogy itt most nem csak kettőnkről volt szó. Julia, a gyerekek… ők mind Simon felelősségei.
- Tudom… - ismétlem ezúttal egészen halk, elhaló hangon, aminek a nagyja az ingébe veszik, ahogy arcomat a mellkasába fúrom.
- Nem szabadna, hogy csalódást okozzon… - nevetek halkan, a könnyeimmel küszködve. Megdörzsölöm gyorsan a szemeim, és veszek néhány mély levegőt. Nem akarok előtte sírni, az csak tovább rontana a helyzeten.
- Mert nem is szabadna elvárnom - folytatom egy kicsit biztosabb hangon. Az, hogy legalább azt mondja, szeretné, már önmagában sokat jelent. Nem egy határozott elutasítás, mégha nem is hagy túl sok reményt a jövőre nézve.
Aztán felteszi a kérdést, amitől tartottam, én pedig nagyot sóhajtok és lehunyom a szemeim. Próbáljam meg valaki mással. Ésszerű, logikus gondolat, és én szeretem az ésszerű, logikus gondolatokat. Ez most valamiért mégis borzasztóan elkeserít.
Soha nem hittem a véletlenekben. Az első perctől fogva, hogy megismertük egymást, úgy éreztem, hogy nekünk együtt kell lennünk. Akkoriban nem számított semmi akadálynak, bármilyen nevetségesen is hangzik ez. Sem az, hogy idősebb, sem az, hogy házas, sem az, hogy gyerekei vannak, sem az, hogy a munkatársam. Most mintha minden egyes probléma egyre nagyobb sziklaként gördülne az utunkba. Miért nem lehet minden úgy, ahogy eddig volt?
Egy kicsit eltávolodom tőle, hogy ki tudjak egyenesedni. Felnézek rá és tétova ujjakkal, gyengéden végigsimítok az arcán. Pár napos borostája finoman karistolja a tenyerem. Fáradtnak látom és szomorúnak. Nem akarom tovább kínozni ezzel a buta érzelmi kitörésemmel.
- De igen - felelem kissé késve. Gondoltam már rá, hogy ha családra vágyom, mással kellene megpróbálnom. Csak nincs más. Soha nem is volt. De még lehet… még fiatal vagyok. Ez a tudat most mégsem vigasztal.
- Gondolod, hogy ezt kéne tennem? Keresni valaki mást? - kérdezem a szemeit fürkészve, torkom összeszorul a szavak körül. Alighanem igaza van, de akkor is fáj, hogy ezt éppen ő javasolja.
- Nem tudom, hogy most hogyan tovább - jelentem ki végül halkan és fáradtan a vállának döntöm a homlokomat. Egyáltalán mik a lehetőségeink? Vagy megpróbálunk úgy tenni, mintha minden a régi lenne, és reménykedünk benne, hogy egyszer majd valami változik, vagy… szünetet tartunk? Hátha közben találok valaki mást? A gondolat egyszerre nevetséges és elkeserítő. Különben is, most szükségünk van egymásra, legalább addig, amíg meg nem oldódik ez az ügy. Inkább lennék megint a titka, ha ez azt jelentené, hogy együtt maradhatunk... Még ha tudom is, hogy ez így nem tarthat örökké.
- Sajnálom, hülyeség volt ezt most felhoznom - mondom végül feldúltan és ellépek mellőle. Hátat fordítok neki, hogy megdörzsöljem az arcomat és a hajamba túrjak, majd összefont karokkal, magamat ölelve fordulok ismét felé.
- A kiállításra kellene koncentrálnunk, meg a… nyomozás asszisztálására - közlöm, de hiába próbálom összeszedni magam, a hangom megremeg.  


nothing haunts us
like the things we don't say
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyVas. Jún. 14 2020, 20:57


Allie & Simon
There's something tragic, but almost pure. Think I could love you, but I'm not sure. There's something wholesome, there's something sweet tucked in your eyes that I'd love to meet

Tudom, hogy buta kérdésnek tűnhet a „miért?”-em, pedig valójában csak én voltam buta, amiért nem jutott eszembe a tény, hogy mindegy, mennyi időt töltünk együtt, mégsem ismerhetem minden részletét az életének. Főleg azért, mert egészen idáig eszembe se jutott tovább nézni az orrom hegyénél, az egyértelműnél, amit elém tárt. Úgyhogy jobbnak tűnik, ha nem válaszolok a kérdésre.
Megértem – mondom azért. – A csend valahogy… Túl hangos. – Én nem tudom, a múzeumon kívül mikor voltam utoljára igazán csendes helyen. S ha őszinte akartam lenni, még itt sem; az utcai forgalom zajai, az elhelyezkedés folytán, egész nap az többrétegű ablakon túl búgtak, és ezen semmilyen hangszigetelés sem segített. Odahaza is mindig volt valami zaj; vagy az egyik gyerek nézte a tévét, hallgatta a zenét, vagy a szomszédok. A gyerekek előtt Jules volt ott, előtte pedig a katonaság. Ha jobban bele kellett gondolnom, amennyire csendszerető embernek gondolom magam, valahogy sosem sikerült elérnem.
Egyedül talán azokban a ritka időszakokban, mikor ásatási helyszínen voltunk, sátorban aludtunk, és a forró sivatagi levegő egyszerűen nem hagyott nyugodni éjjel. Olyankor néha órákon át ültem odakint. Az a csend viszont kellemes volt; nem tudom Allie csendje mit mond neki, de alighanem nem szereti. Különben nem akarná megtölteni valami mással. Valaki mással.
Nem volt sok időm gondolkozni azon, mit szeretne, most szembesültem azzal, mennyire tévúton jártam. De szinte szokatlanul hangosan visszahangzott a kimondatlan válaszom: a nem. Nem tudok az lenni, aki szeretné, most nem, most egészen biztosan nem, és talán soha. Fair az, hogy magamhoz láncolom? Nem az. Annak ellenére, amennyire szeretem, tisztelem, én… Még ha Jules nem is lenne már képben, ha nem lenne a nyomozás, ha nem a munkatársam lenne, akkor sem tudom, hogy meg tudnám-e adni neki, amire vágyik, és amit kétségtelenül megérdemel. Túl öreg vagyok hozzá, ezen nincs mit szépíteni.
Nem szeretném, ha mással lenne. Tudom, hogy összetörne a szívem, és az övé is, ha elküldeném, de… Ez a logikus megoldás, nem? A szeretet néha nem elég. És a szeretet nem feltétlenül azt jelenti, hogy birtokolnod kell. Vagy hogy melletted kell lennie.
Ha az észérvekre hallgatsz… – kezdek bele a válaszba, de inkább elhallgatom a végét. Nem akarom kimondani az igent. Önző. Ő is tudja; úgyhogy csak tehetetlenül megemelem a vállam, és hagyom, hogy visszaessen a helyére. – Van igazság abban a mondásban. Amit szeretsz, el kell engedned. Nem mindig, de… Ha determinisztikus világegyetemben élünk, akkor úgysem igazán számít, hogy mit döntünk, nem? Ha valaminek így vagy úgy kell lennie, akkor úgy is lesz. – Az univerzum túl komplex, túlzottan grandiózus ahhoz, hogy a dolgok véletlenül történjenek. Bár Jules szerint, akármilyen filozofikus szofisztikáltsággal próbálhatom mindezt eladni, a tény akkor is az marad, hogy egyszerűen a felelősséget szeretem hárítani. Nem tudom, vajon most Allie akaratlanul is egyetért-e vele.
Nem kérdezek rá. Nem válaszolok; én se tudom, hogyan tovább. Inkább csak kihasználom a pillanatot, hogy magamhoz öleljem és beszívjam az illatát. Majdnem olyan ismerős és megnyugtató, mint a múzeum folyosói. És sokkal, sokkal hívogatóbb, mint akár a saját hálószobám.
Ha jobban érzed magad tőle, akkor nem volt hülyeség – próbálok valahogy pozitivitást csempészni a pillanatba, nem túl sok sikerrel. Én sem hiszem el igazán; egy kicsit azt hiszem, megtört, hogy Allie-nek ilyen kétségei vannak. És főleg, hogy ezekről eddig fogalmam sem volt. – Csak azt sajnálom, hogy nem tudok ennél bíztatóbb választ adni.
Hagyom, hogy kibontakozzon az ölelésből. Elengedem, bár legszívesebben nem tenném, és ahogy újra felém fordul, az az érzésem támad, hogy ő se. – Szerintem egyelőre nem tudunk többet tenni – sóhajtom aztán. – Egyedül a pinceanyagok átnézésében segíthetünk, de… Akkor is mellettünk kell lennie egy rendőrnek, aki dokumentálja, nehogy eltitkoljunk valamit. Nevetséges. A tudomány arcon csapása – csóválom meg a fejemet, némileg bosszankodva. Mintha Gary a 13. kerületi rendőrkapitányságról, aki fiatalabb, mint a nagyobbik fiam, és amúgy főleg az nyűgözi le, hogy hány „hullát” tárolunk idelent, és hogy nem félek-e tőle, hogy az Éjszaka a múzeumban megtörténik. Hogy figyelhetne oda arra, hogy valóban igazat mondok-e neki arról, mikorról van az adott műtárgy?
De ez mind a bürokrácia kérdése. Valahogy mindenhová bekígyózik, mindegy, mennyire akar menekülni előle az ember. Majdnem akkora részét képezte a labirintusuk a hadseregtől való visszavonulásomnak, mint a tény, hogy elvesztettem a hitem a célban.
Végül aztán Allie-re nézek. Látszik rajta, hogy nincs jól, amitől összeszorul a mellkasom. Aztán a hajamba túrok, és az asztalomra nézek. Van még munkám, ott tornyosul az asztalomon, de ahogy elnézek a sötétbe boruló város felé, és a Central Park sötét fáinál megpillantom Alaska visszatükröződését, ahogy saját magát öleli, muszáj vagyok felsóhajtani. – Végeztél mára? – fordulok hirtelen sarkon. – Azt hiszem, engem megvár a papírmunka, és ha gondolod… Ehetnénk valamit. Nem emlékszem, ebédeltem-e – nevetek fel, végiggyűrve az arcomat az egyik kezemmel. Fáradt vagyok, annak ellenére, hogy most keltem fel, de tudom, hogy nem fogok tudni aludni, míg a végkimerülés el nem nyom. Túl sok gondolat kergeti most egymást a fejemben.
Ha van kedved – teszem még hozzá. Nem feltételezem, hogy ezután a beszélgetés után úgy szeretné, ha minden ugyanúgy maradna, mint eddig volt, de azt sem, hogy el akar zárkózni. Döntsön végül bárhogy, történjen bármi, én meg fogok próbálni a barátja maradni. Ha másért nem, azért, mert rendkívül nagy veszteség lenne. És egy meglepően önző részem szeretné azt hinné, hogy én is az lennék számára. Bár azt hiszem, fájdalmasabb lenne a maradás.
Mégis odalépek hozzá, közel. Nem tudom, mit tudnék mondani, amitől jobban érezné magát. Az evés és a hely, szimbólikusan pedig eme beszélgetés magunk mögött hagyása sem fedhet el mindent, még ha mindent meg is próbál tenni annak érdekében, hogy ne tűnjön ennyire… összetörtnek. Végül inkább lehajtom a fejem, és megcsóválom a fejem, mielőtt óvatosan közelebb hajolnék, hogy megcsókoljam, gyorsan, de lágyan. Bocsánat. Nem akaródzik elhajolnom tőle, pedig muszáj.
Ostoba öregember.

it hurts to lose a lie | simon & allie 3682775782  |
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyHétf. Júl. 27 2020, 19:22


Simon & Allie

2020. január, Metropolitan Museum of Art



Nem mondja ki, én mégis kristálytisztán hallom a válaszát, az elhallgatott igent, hogy találnom kellene valaki mást, és egy kicsit még jobban összetörök. Nem hibáztathatom, hiszen igaza van, de ez nem jelenti azt, hogy kevésbé fájna.
- Ha hallgatnék az észérvekre, amikor rólad van szó, most aligha lennénk itt – sóhajtom, szám sarkában mosoly játszik, de tekintetem szomorú. Nem lennénk itt, kettesben az irodájában, a viszonyunkról beszélgetve, mert nem is lenne viszonyunk, sőt, talán már nem is dolgoznék itt. Soha nem szabadott volna hagynom, hogy így egymásba gabalyodjunk. Lopott pillantásokkal és apró érintésekkel kezdődött minden, a lassú ráébredéssel, hogy ami köztünk van, az valami sokkal mélyebb vonzalom a kölcsönös szimpátiánál. Akkor kellett volna annyiban hagynunk a dolgot, amikor még nem volt több ártatlan flörtölésnél. Még ha eszembe is jutott, hogy nem kéne, hogy ez így nem helyes, hogy hibát követünk el, nem számított. Túlságosan újszerű és izgalmas és euforikus volt az egész ahhoz, hogy megálljunk. Valahol talán szeretném rá hárítani a felelősséget, elvégre ő az idősebb, a tapasztaltabb, a bölcsebb, akinek jobban kellett volna tudnia. Csakhogy nekem is jobban kellett volna tudnom. Mindkettőnk részéről kalandnak indult ez a viszony, a titkolózás, a tilosban járás izgalmával, ami kezdetben ugyanannyira vonzott, mint amennyire most elrettent. Tudom, hogy Simon sem maradt sokáig közömbös, mert ez soha nem csak a szexről szólt, ahhoz túlságosan tiszteltük egymást, mind szakmailag, mind emberként. Mégis én vagyok az, aki elkezdett többet várni ettől a kapcsolattól, és akinek nem lesz kihez hazamennie, amikor majd vége szakad. Szóval igenis jobban kellett volna tudnom. Ha az észérvekre hallgatok, már akkor menekülőre fogom, mikor először éreztem azt, hogy a közelében összeszorul a mellkasom.  
- Egy determinisztikus világban a döntés folyamata valódi, csak a szabad akarat illúzió. Nem úszhatjuk meg, hogy döntéseket hozzunk. Legfeljebb csak utólag vigasztalhatjuk magunkat azzal, hogy minden okkal történt úgy, ahogy, és nekünk nem volt igazi beleszólásunk a dolgokba... Ha engem kérdezel, ez csak kibújás a felelősség alól - felelem tárgyilagosan, inkább, mintsem hogy a mondanivalójának első felére reagáljak. Amit szeretsz, el kell engedned. Nem akarom, hogy elengedjen, de tudom, hogy igaza van. A francba is, már megint igaza van.
Azt nem mondanám, hogy sokkal jobban érzem magam ettől a beszélgetéstől, de talán egy kicsit könnyít a lelkemen a tudat, hogy nem kell többet magamban tartanom a dolgot, hanem már együtt őrlődünk rajta, szóval aprót bólintok. Ellépek tőle és magamat ölelem át, most aztán tényleg nem tudom, hogy mi legyen, vagy hogy jutottunk-e bármire is. Abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán mi volt a cél. Csak szerettem volna felkészülni rá, hogy mi lesz akkor, ha a nyomozás közben valahogy a viszonyunkra is fény derül. Szerettem volna valamiféle biztosítékot, hogy együtt maradhatunk. Azt hiszem, ezt nem fogjuk megtudni addig, amíg oda nem jutunk. Az biztos, hogy Simon nem hagyhatja ott értem a családját. Én pedig nem maradhatok örökké a titka. Olyan a kapcsolatunk, mint egy jéghegy felé sodródó hajó. Talán most kellene fognom magam, kisétálni azon az ajtón, és feladni az egészet. De ez önerőből soha nem sikerülne. Ahhoz túlságosan ragaszkodom hozzá. Ő pedig nem fog elküldeni. Szóval csak várjuk, hogy a fejünk felett összecsapjanak a hullámok.
Váratlanul ér a felajánlása, hogy menjünk el enni valamit. Féltem, hogy ezek után távolságra lesz szüksége. Elvégre olyan dolgok kerültek most felszínre, amiket nem lehet egyszerűen csak a szőnyeg alá söpörni. Azt hiszem, mindketten megértettük, hogy ami köztünk van, az így, ilyen formában nem fog hosszútávon működni. Előbb utóbb el kell engednünk egymást, de ennek nem kell ma megtörténnie. Talán az a legjobb, ha követjük Simon filozófiáját... Lesz, ami lesz.
- Van kedvem – felelem, de mosolyomat beárnyékolja az aggodalom, ahogy Burke fáradt arcát fürkészem. Tudom, hogy egyébként is hajlamos belefeledkezni a munkába, és gyakran tartják ébren a gondolatai. Az elkövetkezendő időszak pedig különösen nehéz lesz a számunkra. Oda kell majd figyelnem rá.
Közelebb lép, a csók, amit az ajkaimra nyom, apró és rövid, de aztán mintha nehezére esne elhajolni. Szóval nem hagyom. A vállai köré fonom a karjaim, végigsimítok a tarkóján, közelebb húzom magamhoz, hogy ezúttal én csókoljam meg őt. Hosszabban, de hasonlóan lágyan, szenvedély helyett kétségbeeséssel telve. Nem húzódom el, finoman a kezeim közé fogom az arcát és homlokomat az övéhez döntöm. Szemeimet elfojtott könnyek égetik, szóval lehunyom őket. Csak néhány pillanatra van szükségem, hogy összeszedjem magam. Mikor legközelebb felnézek rá, már mosolygom.
- Adj pár percet. Találkozzunk a bejáratnál – mondom halkan, majd kisietek az irodájából és finoman becsukom magam mögött az ajtót. A tompa kattanás visszhangot ver az üres falakon, aztán teljes a csend. A rám telepedő magányban egy ideig csak még hangosabbak a gondolataim, de ahogy a saját irodám felé indulok a kihalt folyosókon, megpróbálom képletesen is magam mögött hagyni ezt a beszélgetést.
Nem időzöm sokat az irodámban, csak gyorsan összepakolok és felöltözöm. A 81st Streetre néző mellékbejáraton megyek ki, arcomon mosoly terül el, mikor megpillantom a rám várakozó férfit. Alig pár perccel előzhetett meg. Felé indulok, de kiérve a hideg, téli levegőre azonnal tüsszentenem kell, szóval az arcom elé kapom a könyökhajlatom. Szipogva, zsepi után kotorászva lépek mellé, de csak akkor fordulok szembe vele, miután halkan trombitálva kifújtam az orrom.
- Hova menjünk? Tudsz valami jó helyet a környéken? - kérdezem, a gondosan összehajtogatott, elhasznált zsepit a kezemmel együtt süllyesztem a zsebembe. Dideregve húzom összébb a kabátom a szabad kezemmel. Közben kissé aggódva nézek körül. Az utcákon ilyenkor nyüzsög az élet, de éppen ezért olyan könnyű elveszni a forgatagban. Nem valószínű, hogy bárki is felfigyelne ránk, mégsem tudunk csak úgy együtt lenni nyilvános helyen anélkül, hogy azon aggódnánk, ki láthat minket. Olyan kicsit, mintha a kincsekkel és relikviákkal együtt a szerelmünk is a múzeum falai közé lenne zárva.
- Vagy mehetünk akár hozzám is, ha elvitelre kérünk valamit – vonok vállat. Nem tudom, mennyire helyes a lakásomra hívni az iménti beszélgetésünk után. Valószínűleg semennyire, valahogy mégis kibukik belőlem az ötlet.  


nothing haunts us
like the things we don't say
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyVas. Aug. 23 2020, 12:58


Allie & Simon
There's something tragic, but almost pure. Think I could love you, but I'm not sure. There's something wholesome, there's something sweet tucked in your eyes that I'd love to meet

Ahogy a MET épületének kivilágított homlokzatát figyeltem, tüdőm pedig a hideg téli utcai levegőt szívta, míg bele nem sajdult az orrom, szinte el tudtam felejteni, mennyire nehéz beszélgetést is folytattunk le nemrég. Szinte; kissé elrontotta a megfeledkezést az a két munkást, aki igyekezett minél hamarabb levenni az új egyiptomi kiállítás múmiáját fénypontban kiemelő plakátját az oldalsó egyik oszlop elől.
Mindig pozitív ember voltam, aki a legrosszabb helyzetekben is próbálja meglátni a jót; nem azért, mert ennyivel különbnek gondolnám magam attól a többségtől, akik kissé savanyúbban vagy kétkedőbben állnak a helyzetekhez. Sőt. Ha valaki kérdezte volna, alighanem azt válaszolom, ez inkább gyengeségből fakadt; nem tudtam elfogadni, ha puszta rossz dolgot kell átélnem, mint valami kisiskolás. Pont olyan idiótának is éreztem magam, mint egy tíz éves. Egyszer, mikor annyi voltam, meg kellett volna várnom a kisöcsémet és vele együtt hazamenni, mert akkoriban még nem volt divat elmenni a gyerekedért az iskolába. Az egyik barátom viszont rávett, hogy menjek el vele a belvárosba, ahová egészen addig csupán szülői felügyelettel mehettünk; úgyhogy azt hazudtam a tanárnak, hogy előbb haza kell mennem, ő pedig elengedett. Mert mindig olyan jó gyerek voltam.
Nem történt aznap semmi különösebben rossz, sőt, megettem életem első McDonaldsos hamburgerét is, mert édesanyám szerint a gyorskajáldák az ördög mézesmadzagjai, mégis, ahogy ott utaztam visszafelé a tömött buszon, kölyökként, egyedül, tudva, hogy tilosban járok, végig rosszul éreztem magam. Sose derült ki, hogy elszöktem, mert időben visszaértem az öcsémért, mikor délután végzett. Sose mondtam el az anyámnak, pedig rengetegszer eszembe jutott, még kölyöknél jóval idősebb fejjel is. Sőt; a legutóbbi látogatásomkor is, ami két éve volt, az ünnepekkor, az egész családdal visszamentünk Skóciába egy hétre. Ránéztem a konyhaasztalnál egy reggel, ahogy a kardigánjában ácsorog a tűzhely mellett a teavíz forrására várva, és a kertet nézi, azon tűnődve hangosan, vajon túlélik-e a petúniái a telet. Idén már fagyott is; ritka volt ez egy szigetországban. Az anyámmal való kapcsolatom nagy része vallomásokból állt, és abból, hogy utána kellően, rendes katolikus módjára bűnhődjek érte.
Az apámmal más volt. Sosem beszéltünk másról, csakis pozitív dolgokról – mielőtt elmentem volna katonának a középiskola után, sosem beszélt a szolgálat sötét oldaláról. De ott várt a vasútállomáson, mikor az első kiküldetésemből jöttem haza, Afganisztánból. Úgy emlékszem rá, amikor először megpillantottam, mintha tegnap történt volna, pedig 1989 nem mostanában volt. Megpillantottam a lapos sapkáját, amit mindig hordott, és mintha csettintésre bukkantam volna fel a révület hullámai alól, amikben úsztam. Azt mondta, „jobb lesz”, köszönés helyett. Azután pedig soha nem beszéltünk ilyesmiről.
Ahogy az Ötödik Sugárút felé néző baux-arts architektúrát szemlélem, ami olyan fájdalmasan elüt az őt övező extravagáns és újhullámos manhattani látképtől (épp mintha az égiek egy ógörög mauzóleumot pottyantottak volna ide egy heves vihar alatt), ahogy én érzem magam most a városi tömegtől, rájövök, hogy most semmiről sem tudnék beszélni vele.
Tudom, hogy rendbe kell tennem a dolgokat, csak azt nem, hogy hogyan.
Végül megkerülöm az épületet, így épp egy perccel korábban érkezve a 81. utcára, minthogy Alaska kilépne az ajtón. Itt hátul a megvilágítás fele annyira sem prominens, és látszik, hogy nem sok irodában égnek már a lámpák. – Egészségedre – mosolygok rá. Mókásan tüsszent, mint valami manó. De ezt azért inkább nem mondom ki, mert a végén azt hinné, gúnyolódok vele. – Megfáztál?
Aggódva bogarászom az arcát, mintha alig tíz perccel ezelőtt nem beszéltünk volna már. Az iroda falain kívül kissé olyan, mintha más emberek lennénk, azt hiszem. Bár New Yorknak is megvan a maga varázsa; az embereket nem érdekli a másik. – A stressz erősíti a megbetegedésre való hajlamot. Ne tudd meg, mennyivel megnőtt a hasi panaszos fertőzések száma, mikor Ruandában voltunk, és nem lehet mindent a helyi nem tiszta ivóvíz számlájára írni. Nincs rosszabb, mint egy hasmenés a sivatag közepén, teljes felszerelésben.
Ha nem is beteg, azért nem akarom túl sokáig a hidegben tartani. Nem mondom, egy kissé vonzónak tűnik, hogy éljek az ajánlatával; de nem lenne túl bölcs, ha most engednék a hívásnak. Nem csak magamat kell védenem ebben a helyzetben, hanem főleg őt. Tudom, hogy azt hiszi, nekem van sok vesztenivalóm, mégis úgy érzem, hogy Ő lenne, aki leginkább sérülne, ha rosszul alakulnak a dolgok. Alighanem az is ostobaság volt, hogy közös programot javasoljak, de nem akarok hazamenni, és önzőn ragaszkodom abba a képzetbe, hogy minden ellenére tudunk egyszerűen… Barátságosak lenni. Beszélgetni.
Van egy koreai étterem, amit szerettem volna kipróbálni, fent a Madisonon, a kilencvenhetedik utcánál. Már ha nem tűnik túlzottan kulturálisan elfogultnak – somolygok rá a szemem sarkából, ahogy lassú léptekkel elindulok az utca szélére. Bárhová megyünk is, kissé hideg van ahhoz, hogy csak úgy sétáljunk, úgyhogy megpróbálok inkább szerezni egy taxit. Azzal egyébként is csak hat perc, még forgalommal együtt is, amiből most annyira nincs sok. Pontosabban, nem sűrűbb, mint mindig. – Megmondom őszintén, annyira sokat fókuszáltam az afrikai és a nyugati kultúrákra, hogy Ázsia valahogy kimaradt. Egy kissé meg is rémisztett, ahányszor megpróbáltam megismerni; képtelen vagyok kitalálni, honnan kezdjem, hol folytassam, olyan sokszínű és szerteágazó. Úgyhogy szerény módon maradnék az elérhetőbb és emészthetőbb kulturális élvezeteknél. Például a gasztronómiánál. Bár bevallom, hogy a japán konyhával nehéz kibékülnöm. Túl sok a nyersség az én ízlésemnek.
Azt nem mondom, hogy könnyű lesz taxit fogni, a hideg még a híres New York-i sétálókedvet is elveszi. Pedig tényleg mérföldeket tudunk gyalogolni. Lehet, hogy Alaska nagyobb sikerrel jár. – Ha gondolod, egyszer szívesen elviszlek egy skót étterembe, de nem garantálom, hogy jól jössz ki belőle. A haggistől még én is rosszul vagyok.

it hurts to lose a lie | simon & allie 3682775782  |
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie EmptyCsüt. Szept. 24 2020, 15:42


Simon & Allie

2020. január, Metropolitan Museum of Art



- Előfordulhat. De szerintem csak a hirtelen hideg - motyogom, miközben az orromat törölgetem. Nem gondolnám, hogy megfáztam volna, bár Simonnak igaza van, a stressz gyengíti az immunrendszert, stresszből pedig nem volt hiányom az utóbbi időben.
- Ugh, ez szörnyen hangzik - nevetek fel grimaszolva. Ezek azok a részletek, amiket általában kihagynak az élménybeszámolókból. A hasmenés gondolata talán tényleg ront egy kicsit a régészet varázsán, de aki ebben a világban él, az tudja, hogy ezek a kellemetlenségek ugyanúgy a részét képezik a dolognak, mint a szépségek. Persze én is kihagytam a National Geographicnak adott interjúmból az olyan apróságokat, minthogy a horzsolás a szemem alatt azért van, mert arcon csaptam magamat a búvárszemüveggel, vagy hogy a végére kicsit beárnyékolta a több ezer éves szarkofág fölött való lebegés túlvilági élményét, hogy majd bepisiltem a hideg víztől.
Nem volt túl okos dolog felajánlanom, hogy menjünk a lakásomra, de szigorúan nézve az ő részéről sem volt kifejezetten jó ötlet a közös vacsora. Szerettem volna még vele maradni, ez nem is kérdés, csak éppen az bántott egy kicsit, hogy nem tudtam, hányadán is állunk most egymással.
Először meglep, mikor koreai éttermet ajánl, aztán lelkesen felcsillannak a szemeim. Nem is csak kifejezetten a téma miatt, egyszerűen csak szeretek mesélni és magyarázni, tulajdonképpen bármiről, amihez valamennyire értek. Az a tudat pedig, hogy valakit érdekel is, amit mondok, különösen boldoggá tesz.
- Hát az biztos, hogy Ázsia jó nagy falat, de nagyon szívesen bevezetlek a koreai konyha rejtelmeibe - felelem széles mosollyal. Én már itt nőttem fel az USA-ban, de a szüleim fontosnak tartották, hogy ismerjem a kultúránkat, és bár gyerekként csak nyűgnek tűnt, idővel azért számomra is fontossá vált. Az első, amit megtanultam, hogy koreai-amerikai vagyok. Se nem koreai, se nem amerikai, egy kicsit mindkettő, de úgy igazán egyik sem. Kezdetben nagyon nehéz volt ezzel a kettősséggel megbarátkozni, elvégre a legtöbb gyerek csak arra vágyik, hogy beilleszkedjen. Én viszont más voltam, és jó pár évbe telt, mire megértettem, hogy másnak lenni nem feltétlenül rossz dolog. Valószínűleg nem sokan díjazták az állandó okoskodásom, de én nem hagytam, hogy puszta tudatlanságból, vagy ostoba sztereotípiák alapján ítéljenek el. Bármikor, bárkinek szívesen elmagyaráztam, hogy honnan jövök, miért ilyen formájú a szemem, és hogy az ebéd, amit anya csomagolt nekem a suliba, és amitől ők látványosan undorodtak, az nem “moslék”, hanem ka-re-raice, egyszerű currys rizs, és nagyon finom.
Borzasztó nehéz egyensúlyt találni, mindenkinek megfelelni pedig nyilvánvalóan lehetetlen. Ha valaki túlságosan ragaszkodik az eredeti kultúrájához, miközben Amerikában él, arra rámondják, hogy FOB, fresh off the boat, és nincs itt semmi keresnivalója. Ha viszont az ember igyekszik minél jobban beilleszkedni, akkor az ázsiaiak vetik meg, és rásütik, hogy whitewashed.
- Van persze némi hasonlóság a japán konyhával, de nagyon sok mindenben különbözik is tőle, szóval lehet, hogy ez jobban fog ízleni… Bár az tény, hogy hasonlóan szokatlan az ízvilága. Előszeretettel használnak fel például namulokat alapanyagként, amiknek egy részét nyugaton gyomnövénynek, vagy dísznövénynek tekintik, mint mondjuk a páfrány, vagy varjúháj - magyarázom lelkesen, miközben követem az utca széléhez. Nem nagyon sikerül taxit fognia, szóval a nyakamat nyújtogatva lépek mellé, hogy segítsek.
- Uhh, az a borjú… vagy birkagyomor, vagy mi, ugye? Az tényleg nem hangzik túl bizalomgerjesztően - jegyzem meg játékos fintorral. - De azért nagyon szívesen elmennék egyszer egy skót étterembe!
Még soha nem voltam Skóciában, de nagyon szeretem a hangulatát, a hűvös tengerpartjait, a gyönyörű hegyvidékeket, azokat az északi kis szigeteket, amik rengeteg régészeti kincset rejtenek és ahol ősi kultúrák elevenednek fel. Néha elképzelem, hogy milyen lenne, ha Simonnal egy pár lennénk, igazából is, ha elvihetne Skóciába, bemutathatna a szüleinek, kirándulhatnánk együtt a skót felföldön, és nem kellene a múzeum falai közé szorítanunk mindazt, ami köztünk van. Szerencsére nincs sok időm ezen a gondolaton keseregni, mert az előttünk hömpölygő forgalomban kiszúrok egy felénk tartó taxit és sietve a magasba lendítem a karom. Az autó leparkol előttünk, én pedig bekászálódom gyorsan a fűtött utastérbe. Nem álltunk túl sokat a hidegben, de én azért kicsit vacogok, szóval belekarolok Simonba és egészen közel kucorodom hozzá, hogy mielőbb felmelegedjek.

Belépve az ajtón apró helység és hangulatos félhomály fogad minket. A fal mellett sorakozó asztalokat lilás fénybe vonja a neon felirat, amin az étterem neve olvasható. Helyet foglalok, és miután Simon leült velem szembe, átnyújtom neki az egyik menüt az asztal közepén lévő tartóból, a másikat pedig magamhoz veszem.
- Milyen jellegű ételhez lenne kedved? Nem tudom, hogy mennyire szereted például a csípőset, de azért figyelmeztetlek, hogy ami itt csípős, az általában nagyon, nagyon csípős - jegyzem meg vidáman, miközben fellapozom az igényesen összeállított és képekkel tűzdelt menüt, ami kicsit azért megkönnyíti a választást, de elsőre így is elég elrettentő lehet. Ezeknek az ételeknek a többsége tényleg teljesen ismeretlen, nem úgy, mint mondjuk a japán sushi, vagy a “kínai kaja”.
- Van néhány klasszikus, amit érdemes kipróbálni, például a kimchi jjigae, a koreai ragu egy változata, van benne sertéshús, tofu és sok zöldség, hideg időben jól tud esni egy forró tállal, ráadásul jó csípős is... Aztán ott van a tteokboki, rizstészta rudak csilikrémben megforgatva, ez is elég csípős... Ó, a jjajangmyeon is nagyon jó választás kipróbálni a koreai ízeket, és ez nem is csíp, tészta az alapja, rajta feketebab szósz, felkockázott hús és zöldségek… De a sült csirke is nagyon jellegzetes étel, és még csak nem is hangzik olyan ijesztően, de azért különleges is, mert mindenféle szószban megforgatják, nagyon népszerű például az újhagymás, vagy a mézes-vajas ízű - sorolom lelkesen, miközben haladok végig az étlapon, aztán inkább megállok, hogy hozzá tudjon szólni valamit, mert kicsit aggódom, hogy kezd sok lenni így ömlesztve az információ. Nagyon szeretnék valami olyat találni, ami ízlik neki. Hiába nőttem fel Amerikában, azt hiszem mégiscsak ragadt rám valami abból a tipikus koreai büszkeségből, amivel az ételeinkhez viszonyulunk.
- A koreai kultúrának egyébként nagyon meghatározó része az étkezés. “Mongnun kosi hanurida”, az evés maga a Mennyország, ahogy mondani szokták - jegyzem meg, csakhogy a dolog kulturális részéről is mondjak valamit, ha már egyszer Simon kifejezte az érdeklődését.
- Komoly szabályai is vannak, szóval a nyugatiaknak nem csak maguk az ételek, hanem az etikett is elég szokatlan lehet, ami lényegében azon alapul, hogy az idősebbeket feltétel nélküli tisztelet illeti meg - vigyorodom el. Ezt a részét a kultúrának annyira nem tudom átérezni, bennem ez nem rögzült olyan erősen, mintha Koreában nőttem volna fel. Egyetértek a gondolattal, hogy az idősebbeket tisztelni kell, de van néhány szokás, amit kicsit túlzásnak tartok.
- Ha például fél kézzel öntenék a poharadba szodzsut, azzal vérig sértenélek - fűzöm hozzá magyarázatképp, szélesedő mosollyal. Nyilván baráti társaságban nem veszik annyira szigorúan ezeket a dolgokat, de azért mókás gondolat.  


nothing haunts us
like the things we don't say
mind álarcot viselünk
Anonymous
Vendég
ranggal rendelkezem
TémanyitásRe: it hurts to lose a lie | simon & allie
it hurts to lose a lie | simon & allie Empty
mind álarcot viselünk
ranggal rendelkezem
 
it hurts to lose a lie | simon & allie
Vissza az elejére 
1 / 1 oldal
 Similar topics
-
» not here to lose | jacob & april
» Tae Oh && Allie
» simon j. burkhart
» come as you are | marshall & simon
» Suzy && Allie

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Livin' in New York :: Eltemetett múlt :: Archívum :: Játékok-
Ugrás: